Судењето за „Насилство во Центар“ одложено откако Пецков не се појави поради болест, Фетаи побара да биде приведен

Од:

Одложено е рочиштето за предметот „Насилство“, откако обвинетиот Митко Пецов се разболел и не присуствуваше на седницата.

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство побара тој да биде приведен и донесен со полиција на следното рочиште.

Денеска пред судот требаше да сведочи Мирослав Шиповиќ, кој исто така не се појави на судењето, додека обвинетиот Никола Груевски доцнеше 15 минути.

За овој предмет, инспекторатот забележа дека лекари констатирале пропусти при издавањето на боледување за еден обвинет.

Во предметот „Насилство во Центар“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, екс советничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште осум други лица. Тие се товарат за поттикнување насилство, кое се случи за време на протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов

Фетаи: Очекувам посилно темпо во борбата за правда и против криминал

Ана Ололовска

Фатиме Фетаи избрана за обвинител во Вишото јавно обвинителство Скопје

Ана Ололовска