Студенти поставиле мобилен телефон да снима во женските тоалети во студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“

Од:

Државниот студентски дом „Скопје“ ја информира јавноста дека се идентификувани студентите кои поставиле мобилен телефон со камера на надворешната страна на прозорецот на тоалетот на третиот кат во студентскиот дом „Кузман Јосифовски – Питу“, лоциран во центарот на главниот град.

dobivaj vesti na viber

„Се работи за двајца студенти кои престојуваат во домот, а се фатени веднаш по дојавата. Безбедноста на студентите, како и заштитата на нивната приватност се многу важни за раководството. Секое нивно нарушување се зема за сериозен прекршок, а студентите ќе бидат соодветно санкционирани, согласно со правилникот“, истакнуваат од управата на студентскиот „Кузман Јосифовски – Питу“.

Од таму истакнуваат дека во моментов се работи на поставување видеонадзор во студентските домови со цел зголемување на безбедноста на студентите.

Би можело да ве интересира

Објавени листите со примени бруцоши во студентските домови во Скопје, приговори најдоцна до осми октомври

А1он

Конкурс за сместување студенти во блоковите В и Г на домот „Гоце Делчев“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Целосно реновиран студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје

Ана Ололовска

Николовски демантира дека немало парно греење во студентскиот „Стив Наумов“

Исчистен е кровот на студентскиот дом „Кузман Јосифовски-Питу“, наскоро ќе се поставуваат камери

Студентски дом „Скопје“: Студентите од денеска имаат греење и топли радијатори

Наум Локоски