ВИДЕО: „Нè разбудија силни удари, слушнавме само бомба, бомба!“ – Студентите вознемирени по нападот врз директорот на „Пелагонија“

Од:

Студентите во студентскиот дом „Пелагонија“ се силно вознемирени од утринскиот инцидент во кој две лица ја искршија и потоа ја запалија канцеларијата на директорот Агим Фејзулаху.

dobivaj vesti na viber

Студентите кои се сместени во собите на приземје веднаш до канцеларијата на директорот за „А1он“ рекоа дека околу 9:30 часот ги разбудиле силни удари и гласна експлозија.

„Се случи во 9:30 . Ние спиевме и тоа нè разбуди. Слушнавме добри десет силни удари од некое лице и одеднаш слушнавме силна експлозија. Прозорците се искршија. Не сме повредени, само вознемирени. Многу силно пукање беше. По ударите со тврд предмет слушнавме само гласови ‘бомба, бомба’ од студентките над нас“, рече еден од студентите кој сакаше да остане анонимен.

При експлозијата нема повредени, но има голема материјална штета. Студентите не ги виделе лицата што го сториле делото, но чудно им било што обезбедувањето задоцнило со реакцијата.

„Чудно е тоа што имаше сериозни удари, а никој од обезбедувањето не дојде, траеше околу 20 секунди. Мислевме дека работат нешто и туркаат нешто, но по експлозијата која нè извади од памет, сфативме дека се работи за насилен напад. Причините не ни се познати затоа што ние не го познаваме ниту директорот“, рекоа за „А1он“ студентите од собите близу канцеларијата.

МВР, пак, соопшти дека поранешно вработено лице во студентскиот дом „Пелагонија“ заедно со уште едно лице, по претходна расправија со директорот Агим Фејзулаху, кој е кадар на ДУИ, ја искршило и запалило канцеларијата утрово околу 9:30 часот.

„Директорот пријавил дека по претходна расправија, од страна на Н. Ј. поранешен вработен во домот и уште едно лице била фрлена запалива течност, при што настанал пожар“, соопштија од МВР.

Од МВР велат дека нема повредени до моментот на пријавувањето, а пожарот е изгаснат од страна на Противпожарната бригада на Град Скопје.

Би можело да ве интересира

Приведен крадец во Куманово, расчистени 4 кражби, одземеното вратено на сопствениците

Ана Ололовска

Приведени двајца крадци, одземените пари вратени на сопственичката

Ана Ололовска

ВИДЕО: Претрес во Скопје, пронајдени пиштол и муниција

Ана Ололовска

Приведен скопјанец, осуден на 15 години казна затвор

Ана Ололовска

ЗНМ: Полиција или цензори – скандалозно избришан видео запис на тв21

Приведени две лица од Делчево за „перење пари“

Ана Ололовска