Стружани се трујат, власта ги штити загадувачите обвинува Алијанса за Албанците

Од:

Да се ​​даде ветување е убава работа се додека ветувањето станува реалност, но да ветуваш истото во секоја кампања и да се игра со чувствата и судбините на граѓаните е дефинитивно најгрдото нешто на светот“ соопштуваат од Алијанса за Албанците од огранокот во Струга.

Оттаму посочуваат дека „црниот чад од палењето на депонијата веќе два дена ги труе локалните жители и не само, сето тоа го докажуваат и резултатите од мерењето на загаденоста на воздухот“.

„Се поставува прашањето: колку концесионерски компании има? Имаше ли транспарентност при доделувањето на договорите за концесија? Дали инспекторатот за животна средина си ја врши работата? Додека сите чекаме одговор и крај на оваа грда ситуација, едно е сигурно: лицемерието на ДУИ, и нејзината квази „Зелена агенда“, го држи во заложништво здравјето на жителите на Лабуништа и пошироко“ велат од партијата.

Би можело да ве интересира

Работна група на СДСМ ќе го договара влезот на Алијанса во Владата

Катерина Павлова-Николовска

Таравари: Договорот за влез на Алијанса во Владата не е дефинитивен, но шансите се огромни

Катерина Павлова-Николовска

Сали за отстапување на Министерството на Алијанса: Тоа се шпекулации, се повторуваат пет месеци

Маја Илиевска-Пачемска

Зелен Хуман Град: 15 предлози за намалување на аерозагадувањето преку Град Скопје

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: По чија волја се поставува споменик на туѓа држава во Струга

О2 Иницијатива: Митови и факти за загадувањето на воздухот со PM10 и PM2.5 во декември месец низ земјава

Ана Ололовска