Средба Маричиќ-Ќучук пред утрeшното гласање на резулоцијата за Северна Македонија

Од:

Министерот за правда Бојан Маричиќ во Брисел се сретна со бугарскиот европратеник и известувач за Северна Македонија Илхан Ќучук. На средбата, соопшти Министерството за правда се разговараше за состојбите во земјата, а во фокусот беше владеењето на правото и реформите во судството.

Дополнително во пресрет на утрешното гласање во Европскиот парламент на резолуцијата за Северна Македонија се зборуваше за владеењето на правото и постигнатиот напредок во правосудството и борбата против корупцијата.

Маричиќ, стои во соопштението, го информираше Ќучук за измените на законите кој ќе овозможат воведување онлајн судење во земјата. Во таа насока државата ќе добие помош од Европската Унија и други странски донатори. Засега е предвидено целосно да бидат дигитализирани над 100 судови, а интенцијата е бројот дополнително да се зголеми.

На средбата се разговараше и за претстојниот попис и дека спроведувањето на истиот е според сите светски стандарди, за што говори и потврдата од ЕВРОСТАТ.

Би можело да ве интересира

Европа мора да го бара својот нов лик, вели Ќучук, известувачот на ЕП за Западен Балкан

Жарко Настоски

Американската амбасадорка Брнз и Маричиќ разговараа за корупцијата и за наредбата на Бајден

Жарко Настоски

Бугарскиот европратеник Ќучук избран за прв човек на европските либерали

Жарко Настоски

Собранието во јуни ќе расправа за интерпелациите на Маричиќ и на Николовски

Катерина Павлова-Николовска

Маричиќ: Ги зголемивме платите на судската, набавуваме нови униформи за затворската полиција

Жарко Настоски

Независноста на судиите и обвинителите е заштитена, но тоа не значи дека тие се над законите, вели Маричиќ

Жарко Настоски