Со владина помош ќе се зголемува квалитетот и понудата на ГТЦ Скопје

Од:

Изнаоѓањето можности за идни заеднички инвестиции за зголемување на квалитетот и понудата што ги има Градскиот трговски центар во Скопје, беше тема на денешната работна средба на вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска со директорот на Градски трговски центар, Ѓоко Трајчевски и претставници на Здружението на стопанственици и дуќанџии на ГТЦ.

Претставниците на Здружението на стопанственици и дуќанџии на ГТЦ, како што изјави Царовска, на средбата кажале дека е направено многу за овие две и пол години за враќање на животот и амбиентот во трговскиот центар.

-Не само што има техничка промена и подобрување на условите и за корисниците и за стопанствениците, туку се создала и одредена реализација за заедничко инвестирање и развој на овој објект, а со тоа и на стопанствениците и на стопанските субјекти во овој простор. Со тоа директно се враќа и животот во центарот на градот Скопје, рече Царовска.

На средбата се дискутирало и за начинот на кој дуќанџиите во ГТЦ се соочуваат со предизвиците што ги донесе пандемијата со коронавирусот за економијата.

Директорот на ГТЦ Трајчевски оцени дека имале плоден разговор со вицепремиерката Царовска што, како што кажа, треба да придонесе ГТЦ во иднина да се развива.

-Се договоривме да направиме работна група и на работен состанок да ги изложиме сите проекти кои ги поседува ГТЦ и Здружението на стопанственици, да најдеме заедничко решение и да дојдеме до убави и квалитетни проекти кои можеме да ги имплементираме во периодот што следи, изјави Трајчевски.

Нагласи дека раководството на ГТЦ има одлична соработка со Здружението на стопанственици и оти се речиси едно семјество кое мора да функционира и заеднички да ги решава проблемите на ГТЦ.

-Проектите се тука и верувам дека во иднина ќе се имплементираат, рече Трајчевски и посочи дека покрај изградбата на „зелената градина“, целосно е сменето осветлувањето во ГТЦ и наместо неонско сега има лед осветлување со што е намалена потрошуваката на електрична енергија.

Би можело да ве интересира

СДСМ тврди дека преговара за Влада со стабилно мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ бара да ги кажат имињата на партиите

А1он

ДИК изгласа да се зголемат надоместоците на избирачките одбори за 100 проценти

А1он

ДИК не го тестирала софтверскиот систем пред изборите, загрозени личните податоци на граѓаните

А1он

Џафери ја напушти Инфективна, тој ќе ја води конститутивната седница

Ана Ололовска

Конститутивна седница на Собранието утре, партиски разговори за формирање влада

Ана Ололовска

Конститутивната седница на Собрание во вторник под посебни протоколи

Ана Ололовска