Шутаров: Локалната власт на ДПМНЕ во Скопје го уништи ЈСП

Од:

За две години локалната власт на ДПМНЕ во Градот Скопје буквално го уништи јавниот градски превоз и создаде хаос во јавниот транспорт. Граѓаните кои во огромен број го користат јавниот превоз секој ден, мака мачат да стигнат на работа, на училиште, на факултет, на пазар вели советникот на СДСМ во Советот на Град Скопје Гордан Шутаров.

– ДПМНЕ го уништи ЈСП Скопје а две години, само заради политички хирови го блокираше проектот за нов и еколошки јавен транспорт БРТ. ЈСП Скопје се дави во долгови, не може да подели плата и не може да функционира. ДПМНЕ го создаде хаосот во ЈСП а советниците од оваа партија, кои го имаат мнозинство во Советот и се власт, не ја поддржаа одлуката за субвенционирање на ЈСП на вчерашната седница. Политичките интереси на Мицкоски и ДПМНЕ секогаш се пред интересот на граѓаните, пред интересот и потребите на скопјани. ДПМНЕ на вчерашната седница на Советот на Град Скопје направи обид повторно да го блокира функционирањето на јавниот превоз.ДПМНЕ го уништи ЈСП, а советничката група на СДСМ и коалицијата заедно со останатите свесни и одговорни советници успеавме да го спасиме ЈСП од нови блокади, рече Шутаров.

Би можело да ве интересира

Лукаревска oд Женскиот марш: СДСМ направи вистински чекори кон родова еднаквост и поголема вклученост на жените во општеството

А1он

Лукаревска: Жестоко ќе реагираме на секоја навреда, непримерен збор и потценувачки гест кон секоја жена од која било партија

А1он

СДСМ: ЕУ е единствен патоказ за подобра македонска иднина

А1он

СДСМ: ДПМНЕ со Силјановска нудат враќање назад во изолација, далеку од ЕУ

А1он

СДСМ на конгрес ќе ја потврди претседателската кандидатура на Пендаровски

А1он

Кузеска: ДПМНЕ со Силјановска Давкова нудат враќање назад во изолација