Семејството на Саздовски и „Комити“ реагираат на намалените казни за сторителите на убиството

Од:

Семејството на убиениот Никола Саздовски и претставници на навивачката група „Комити“, денеска до Јавното обвинителство поднесоа жалба поради намалувањето на казните на извршителите на убиството од 19 на 16 години затвор.

– Максималната казна за ова дело е доживотен затвор, но за лица помлади од 21 година, односно доколку извршителите немаат 21 година во време на извршување на делото, не можат да бидат осудени на повеќе од 20 години. Зарем тоа не е доволно олеснителен момент за овие лица. Биле млади, зарем Никола беше стар. Зарем се двоиме во Република Македонија на млади и стари. Не, тоа не би требало да биде така. Затоа ние овдека дојдовме да изразиме еден мирен протест и револт. Доставивме на јавниот обвинител едно барање да го продолжи процесот да бара максимална казна од третостепениот суд, односно од Врховниот суд и се надеваме дека Врховниот суд тоа ќе го усвои, односно да ја потврди онаа 19-годишна казна што ја изрече првостепениот суд, изјави таткото на Никола, Тони Саздовски по поднесувањето на жалбата.

Никола Саздовски, припадник на навивачката група „Комити“ почина по бруталното претепување на 29 јуни 2018 година. За свирепо убиство на Саздовски беа осудени Бесир Беља и Скендер Демири, на по 19 години затвор. Апелацискиот суд минатиот месец им ги намали казните на 16 години.

Би можело да ве интересира

Собрани над три милиони денари во акцијата „Купи билет за спас на Вардар“

ОЈО за уште едно лице поднесе обвинителен акт за убиството на Саздо

Ана Ололовска

Екстрадиран третиот обвинет за убиството на Саздо

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Протестен марш на „Комити“ за Никола Саздовски: Решете го случајот или ние ќе решиме

Наум Локоски

Левица: Остра осуда за непрофесионализмот на МВР и ОЈО

Ана Ололовска

„Комити“ за случајот со избодениот млад навивач: „Око за око-заб за заб“, доколку не се почитуваат кодексите

Ана Ололовска