sazdo

Македонија

Семејството на Саздовски и „Комити“ реагираат на намалените казни за сторителите на убиството

А1он
Семејството на убиениот Никола Саздовски и претставници на навивачката група „Комити“, денеска до Јавното обвинителство поднесоа жалба поради намалувањето на казните на извршителите на убиството
Македонија

ОЈО за уште едно лице поднесе обвинителен акт за убиството на Саздо

А1он
По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе обвинителен акт против 21-годишен скопјанец за убиството на Никола Саздовски Саздо и достави предлог за
Македонија

Екстрадиран третиот обвинет за убиството на Саздо

Кристијан Ландов
Јетон Јужа, третообвинетиот за убиството на скопјанецот Никола Саздовски- Саздо член на навивачката група „Комити“, е екстрадиран од Германија. Јужа избега во Германија, а МВР
Македонија

Левица: Остра осуда за непрофесионализмот на МВР и ОЈО

А1он
Политичката партија Левица најостро го осудува, како што вели, патернализмот и непрофесионалноста на Министерството за внатрешни работи, Основното јавно обвинителство Скопје и уредништвата на провладините