(ВИДЕО) Ристоска: Зедовме поголем дел од компјутерските податоци

Од:

Успеавме да воспоставиме соработка со УБК. Како што и веќе информиравме, започна одземањето на документацијата и веќе привршува, очекуваме за час до два да завршиме, рече обвинителката Ленче Ристоска пред МВР.

Што се однесува до наредбата за пребарување на компјутерски систем и тука воспоставивме соработка. Успеавме да обезбедиме податоци од системот за следење на комуникации согласно судксата наредба, во тој дел наредбата ја извршивме и податоците се веќе кај нас, останува уште делот каде што е потребна асистенција од надворешни експерти. Во поголемиот дел судските наредби се веќе извршени, рече Ристоска.

Таа истакна дека соработката со Ериксон, фирмата која го има направено системот за прислушување е беспрекрорна.

Ристоска додаде дека анализата која следи ќе покаже дали некој дел од доказите е уништен, а деталите од анализата веднаш ќе бидат соопштени во јавноста.

Би можело да ве интересира

Дел од измените на Кривичниот законик од утре стапуваат на сила: Што ќе значат за осудените ексфункционери

Александар Тодески

Пасошите со „северна“ поскапи за 500 денари: МВР ги покачи цените на личните документи

Орце Костов

Судот во Стразбур ќе ја објави одлуката за поништената аболиција на Иванов

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Предистрагата за високите бонуси на поранешните специјални обвинители не мрда од „мртва точка“

Кристијан Ландов

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска