Притвор за скопјанецот во чиј дом беше пронајден арсенал оружје

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно 47-годишниот скопјанец во чиј дом во наслебата Чаир полицијата вчера пронајде поголемо количество оружје. Одреден му е притвор од 30 дена.

„Осомничениот на 27 март 2021 година, во својот дом во Скопје, неовластено држел огнено оружје и муниција кои им се забранети на граѓаните. При извршен претрес, службените лица пронашле една полуавтоматска пушка со бајонет со дрвен кундак, една ловна пушка пумпарица марка „FABARM”, една рамка со 30 куршуми и осум ловни патрони калибар 12 мм“ – се вели во известувањто од Основното јавно обвинителство.

Од таму велат дека во насока на непречено овдивање на кривичната постапка, јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднел предлог за определување на мерката притвор за осомниченото лице. Судијата на претходна постапка го прифатил предлогот на обвинителството и со Решение на осомничениот му определен притвор во траење од 30 дена.​

Би можело да ве интересира

Пронајдено телото на 84-годишен жител од кочанско по кој се трагаше четири дена

Мери Јордановска

Прегазен пешак во Илинден, возачот побегнал

Ана Ололовска

Малолетник од Албанија предизвикал сообраќајка кај Струга и со тешки повреди завршил во болница

Кичеец осомничен дека ја предизвикал сообраќајката на „Стража“ – претекнувал на полна лента

А1он

Заев: Не знам зошто Кичеец патувал за Скопје, но тој има право да се лекува

Мери Јордановска

Во вчерашната сообраќајка на патот кон Стража загина 34-годишен гостиварец

Ана Ололовска