Османи на средби во Бундестагот

Од:

Во рамки на работната посета на Берлин, министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес оствари средби во Бундестагот, и тоа со Михаил Рот, претседател на Комисијата за надворешни работи, и со Антон Хофрајтер, претседател на Комисијата за ЕУ прашања.

Од Министерството за надворешни работи велат дека во фокусот на разговорите било европското досие на нашата држава и неопходноста од одлучни чекори од страна на ЕУ во однос на евроинтегративните процеси на државите од Западен Балкан.

„Со отворањето на пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија, ЕУ ќе ја демонстрира својата геостратешка насока и следствено ќе ја зацврсти заедничката европска безбедносна архитектура“, порача министерот Османи.

„Од соговорниците е добиена потврда за конзистентното германско ангажирање и поддржување на европскиот пат на Северна Македонија со цел задржување на кредибилитетот на Европската унија во регионот“, велат од МНР.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ бара оставки и одговорност од Османи и од Маричиќ поради поткопувањето на државните интереси

Катерина Павлова-Николовска

Митева: Доколку навистина имало хибриден напад врз државата, владата мора да понесе одговорност

Катерина Павлова-Николовска

Германската влада планира да испрати дополнителен број хаубици на Украина

А1он

Во Германија брзите Ковид тестови од 1 јули ќе се наплаќаат

А1он

Мишел: Европската политичка заедница не е алтернатива на проширувањето

А1он

Хабек: Можен е целосен прекин на испораките на гас за Германија преку Северен тек

Ана Ололовска