Османи: Холандскиот амбасадор бара поддршка од ДУИ, најмногу зборуваме за борба против корупција

Од:

Министерот за надворешни работи и портпарол на ДУИ смета дека холандскиот амбасадор бара поддршка од неговата партија за борбата со корупцијата, бидејќи ДУИ е помеѓу партиите кои најмногу зборуваат за овој проблем.

„Ова е продолжување на ставот на холандскиот амбасадор кој го кажа во неколку наврати, на многу интервјуа кон крајот на минатата година. Веројатно ДУИ е еден од оние кои што најмногу зборува за борбата против корупција, па се разбира дека ќе се бара поддршка од ДУИ. Во моите разговори со холандскиот амбасадор имаме две суштински, концептуални разлики. Тој смета дека ние можеме да постигнеме европски стандард на владеење на право и без преговори со Европската Унија. Јас сметам дека ние не можеме да постигнеме европски стандард на владеење на право, без процес на преговори, тие два процеси се поврзани“, рече Османи.

Овој став на Османи доаѓа откако вчера, холандскиот амбасадор Дир Јан Коп на средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека посветеноста за членство во ЕУ е загрозена поради падот на владеењето на правото.

Би можело да ве интересира

Ахмети скандирајќи „УЧК“ му порача на Мицкоски: Христијане, мери си ги зборовите, на устата уште имаш млеко“

Орце Костов

Османи: Големиот Eвропски фронт ќе биде моќен штит за растечкиот национализам и ќе стане мост кон Брисел

МНР ќе упати порака за претпазливост до македонските државјани во Израел, нема нови барања за евакуација

Бугарите дел од уставот, Османи преседател, Села прв човек на Собранието – ДУИ симулираше конститутивна седница

Катерина Ѓуровски

Мицкоски: Тоа што ДУИ го критикува работењето на СДСМ, а СДСМ нема кажано ниту збор против ДУИ, докажува дека се нивни измеќари

Османи: На затворена седница ќе презентирам информации за Бањска, а Владата ќе одлучи за натамошно учество во „Отворен Балкан“