Опозицијата на трибина во Битола

Од:

Здружената опозиција започнува со серија трибини низ Македонија. Со граѓаните ќе разговараат за актуелната политичка состојба.

Стратот е во Битола, а ќе присуствува и лидерот на СДСМ Зоран Заев и претставници на коалициските партии. Ќе бидат организирани 16 вакви трибини.

По вчерашната средба со Андреј Жерновски од ЛДП и со лидерот на НСДП Тито Петковски, опозицијата ја бетонираше одлуката дека нивните пратеници не се враќаат во Собранието.

Опозицијата останува отворена за дијалог со власта, но само ако Груевски прифати да се разговара за нивните барања.

На спикерот Трајко Вељаноски сега му останува 10 ноември како последен законски рок да ја потврди оставката на пратениците од опозицијата

Т.Ц.

Би можело да ве интересира

Израелскиот амбасадор зачуден: Една година чекам одобрение за споменик на Евреите во Битола

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Заев и Мицкоски пристигнаа на лидерската средба, ќе се бара излез за СЈО

Мери Јордановска

Од денеска во Битола се наплаќа на затворените градски паркиралишта

Ана Ололовска

На повидок раскол во обединетата албанска опозиција

Милевски: Мерката „МојДДВ“-можност досега над 800 илјади евра да се слеат на сметките на граѓаните

Ана Ололовска

Во Битола отворена изложба на Абориџинска култура

Ана Ололовска

Leave a Comment

13 − 10 =