Од утре до недела нема да биде во функција системот за прием и издавање лични документи

Од:

Министерството за внатрешни работи уште еднаш ги информира граѓаните дека поради миграција во нов систем од утре, 23 јуни од 21 часот до недела, 27 јуни до 21 часот нема да биде во функција системот за прием и издавање лични документи (лична карта, пасош и возачка дозвола).

-Се известуваат граѓаните кои имаат закажано термин за аплицирање за личен документ во итна постапка во деновите 23, 24 и 25 јуни 2021 година, да дојдат во просториите на Министерството каде што имаат закажан термин за личен документ на 22.06.2021 година во текот на целиот работен ден или на 23. 06.2021 година до 12 часот, наведува МВР.

Граѓаните, пак, кои имаат закажан термин за 23, 24 и 25 јуни 2021 година, во редовна постапка, правото за поднесување барање за личен документ ќе можат да го остварат во кој било термин на исто место каде што имаат закажано во периодот од 28.06. 2021 година заклучно со 02.07.2021 година.

-Воедно ги информираме граѓаните готовите лични документи да ги подигнат до 23.06.2021 година до крајот на работното време, бидејќи на 24 и 25 јуни нема да биде овозможено нивно издавање, соопштува МВР.

Би можело да ве интересира

Досега издадени над 13.000 нови лични карти

Ана Ололовска

Во 15 наши дипломатско-конзуларни претставништва ќе бидат поставени базни станици за брзо издавање патни исправи

Ана Ололовска

Со подзаконски пропис овозможено продолжување на печатењето и издавањето лични карти

Ана Ололовска

Влада: Од утре продолжува печатењето и издавањето лични карти

А1он

Спасовски: Не фалат обрасци за лични карти, треба да се изгласа Законот

Ана Ололовска

Преку 40.000 граѓани без лични карти поради блокадата на законот, спас се бара со враќањето на пратениците на работа

Кристијан Ландов