Обвинителство не гледа одговорност кај градоначалникот на Сарај за тоа што не постапувал за дивоградбите на Матка

Од:

Обвинителството ја одби иницијативата на Антикорупциската комисија за гонење на градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, затоа што и покрај законската обврска, тој не ги одбил барањата за легализација на дивоизградените платформи на Матка. Одлуката донесена од обвинителот кој одбил да го гони Беџети, за претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска е со смешно образложение.

„Добивме одлка за отфрлање на иницијативата. Образложението е смешно. Сите сме сведоци на тоа што се случува, на узурпацијата, а велат дека нема основи за јавно обвинителска одлука. Ќе побараме одлуката да се преиспита, како и да се изврши контрола врз неа од повисоките истанци“, вели Ивановска за „А1он“

Антикорупционерите во август минатата година утврдија дека платформите на Матка не може да бидат легализирани оти се објекти од времен карактер, а освен тоа во поднесените барања за легализација недостигале низа согласности од надлежни органи. Но, и покрај ова, градоначалникот Беџети не одлучувал по предметите, односно не ги отфрлил барањата.

Оттука, антикорупционерите донесоа заклучок дека со непостапување се прекршени одредбите од Законот за локална самоуправа, бидејќи ако градоначалникот одговорил на барањата, институциите ќе можеле да постапуваат, односно да ги отстранат дивоизградените платформи.

Кога Антикорупциската комисија покрена предмет за Беџети, градоначалникот изјави дека врз него се врши политички притисок од тогашниот премиер, сега лидер на СДСМ, Зоран Заев. Тогаш, Заев кажа дека барал од Беџети да се постапува според закон, а не тој да брани дивоградби.

Би можело да ве интересира

ДКСК со прекршочни глоби за неподнесување Анкетни листови, повеќето за екс-директори

Ана Ололовска

ДКСК: Прекршочен платен налог против директор на затвор, кој си го вработил синот

А1он

ДКСК препорачува да се исфрли балансерот од Законот за административни службеници, луѓето лажат за да се вработат

Ана Ололовска

Ивановска: ДКСК во извештајот на ЕК е нотиранаа како проактивна во превенција на корупцијата и во отворање голем број предмети

Ана Ололовска

Бочварски очекува до крајот на годинава да биде готово предлог решението за новиот закон за градење

Ана Ололовска

„Водовод“ не ги послуша антикорупционерите: Избришани каматите на 396 неплаќачи на вода во ек на изборна кампања

Маја Илиевска-Пачемска