Беџети го обвини Заев дека му се јавил да ургира за смена на судија

Од:

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за смена на претседател на суд. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка рече дека врз него се врши политички притисок и дека антикорупциската комисија отворила предмет против него без правен основ.

„Јас барањето на премиерот Заев го одбив и за две недели по тој повик се јави Антикорупциска која за мене е корумпирана комисија и покрена постапка за мене“ , рече Беџети.

Беџети тврди дека освен од Заев добивал повици и од градоначалникот Шилегов за да урне една од дивоградбите на Матка, а со другите да продолжи со градење. Притисоците не ги пријавил во МВР ниту во Обвинителството бидејќи бил на одмор, а не се пожалил ниту кај лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Градоначалникот Беџети најави дека ќе поднесе тужби против членовите на антикорупциската комисија за злоупотреба на службената положба.

Би можело да ве интересира

Шилегов: Реконструиравме 40 градски улици и изградивме четири нови булевари во Скопје

А1он

Законот за дивоградби помина на ЕНЕР, Министерството ќе ги разгледува забелешките

Ана Ололовска

Пресметка со пиштоли и ножеви во Сарај, има ранети

Жарко Настоски

Премиерот Заев најави дека ќе продолжи отстранувањето на дивоградбите од крајбрежјето на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Бочварски: Новиот закон за легализација е во постапка на прикачување на ЕНЕР

Ана Ололовска

Изгоре кампер-возило на полски туристи на Матка

Жарко Настоски