Беџети го обвини Заев дека му се јавил да ургира за смена на судија

Од:

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за смена на претседател на суд. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка рече дека врз него се врши политички притисок и дека антикорупциската комисија отворила предмет против него без правен основ.

„Јас барањето на премиерот Заев го одбив и за две недели по тој повик се јави Антикорупциска која за мене е корумпирана комисија и покрена постапка за мене“ , рече Беџети.

Беџети тврди дека освен од Заев добивал повици и од градоначалникот Шилегов за да урне една од дивоградбите на Матка, а со другите да продолжи со градење. Притисоците не ги пријавил во МВР ниту во Обвинителството бидејќи бил на одмор, а не се пожалил ниту кај лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Градоначалникот Беџети најави дека ќе поднесе тужби против членовите на антикорупциската комисија за злоупотреба на службената положба.

Би можело да ве интересира

Повторно се отстрануваше урбана опрема од Охридската чаршија

(ИНТЕРВЈУ) Георгиевски: Поднесовме 140 кривични пријави за дивоградби, процесирани – нула

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Георгиевски: Усеини ми кажа да му барам локација за бетонската база, јас му кажав дека не сум агенција за недвижнини

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Забрана за градење на охридското крајбрежје, рушење и намалување на катноста, за Охрид да остане во УНЕСКО

Кристијан Ландов

Се постапува за дивоградбите во Охрид, се бара регистар и за Струга

Ана Ололовска

Стопирано уривањето и на хотел дивоградба во близина на базата од Нефи Усеини во Охрид

Кристијан Ландов