Ниту еден азил за баратели од Македонија

Од:

Бројката на баратели на азил од Македонија и од Србија во Германија значително опадна во ноември. Од актуелната статистика на Сојузното министерство за внатрешни работи на Германија произлегува дека од Македонија азил побарале 497 лица, наспроти 1351 во октомври. Од Србија имало 1306 лица кои побарале азил, а во октомври биле 2673, пренесува Дојче веле.

На барање на германскиот министер за внатрешни работи Ханс-Петер Фридрих, Сојузната служба за миграција ја забрзала постапката за оценување на барањата за азил на помалку од десет денови. Податоците од статистиката потврдуваат дека мотивите на барателите се пред се’ од финансиска природа, оти со ова значително се намалуваат парите за помош за наводните азиланти. Поради прекраткиот престој во Германија, за засегнатите веќе не е интересно да бараат азил само од економски причини, оцени министерот Фридрих.

Во ноември биле решени 4395 барања на државјани на Србија, 2353 на азиланти од Македонија и 1231 од Босна и Херцеговина. Во ниту еден случај не е констатирано исполнување на условите и не е одобрен ниту еден единствен азил.

Би можело да ве интересира

Русинката која беше уапсена во Албанија поради шпионажа поднесе барање за азил

Зголемен бројот на баратели на азил во Холандија

А1он

Рекорден број поднесени барања за азил во Германија

ЕУ очекува раст на бројот баратели на азил во државите на Унијата

Ана Ололовска

Бројот на луѓе кои бараат азил во Европа достигна највисоко ниво во последните шест години

Ана Ололовска

Од Русија избегаа во Америка, наместо во ветената земја завршија во притвор

Горан Наумовски