Најголем интерес за Пописот покажале ислениците од Швајцарија, Германија и од Италија

Од:

Заклучно до вчера во земјава се попишани вкупно 1.813.153 лица, 562.110 домаќинства и 822.575 станови, соопшти Државниот завод за статистика.

Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 203.144 граѓани од дијаспората. Најмногу попишани граѓани од странство има во Швајцарција – 64.806, Германија – 46.161 и Италија – 28.265.

Денеска е последниот, 26-ти ден од Пописот 2021.

Освен во своите домови, граѓаните можат да се попишат и на одредени пунктови во нивните општини, што ги отвори Државниот завод за статистика. Локациите за попишување се достапни на линкот на ДЗС: https://popis2021.stat.gov.mk/Upatstva/SpisokNaKPRzaPopisuvanje.pdf

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до денеска.

Би можело да ве интересира

Резултатите од Пописот најдоцна до март

Катерина Павлова-Николовска

Симовски: Пописот заврши успешно, резултатите до крајот на март 2022

А1он

Заврши Пописот 2021, затворени апликациите за попишување во земјата и странство

А1он

Заев: Тие што одбиваат да се попишат треба да бидат санкционирани

Пописот завршува денеска

Катерина Павлова-Николовска

Владата не разговарала за продолжување на пописот, последниот збор ќе го има ДЗС

Ана Ололовска