На патиштата остатоци од снег, да се вози внимателно

Од:

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

На патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан до село Франгово, поради оштетување на коловозот, брзината на движење е ограничена на 40 километри на час.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се влажни, па поради ниските температури, карактеристични за вечерните и утринските часови постои можност и од појава на голомразица.

Би можело да ве интересира

Состојба на патишта

Ана Ололовска

Сообраќајот на патот кај Пресека од 11 часот со прекини

Ана Ололовска

Состојба на патиштата

Ана Ололовска

Состојба на патишта

Ана Ололовска

Состојба на патишта

Ана Ололовска

Нормализиран сообраќајот на патот Прилеп-Росоман

Татјана Ташкова