МВР: Доколку има злоупотреба, ВМРО ДПМНЕ нека бара одговорност од тогашниот министер Чулев

Од:

Од Министерството за внатрешни работи преку соопштение реагираат на денешната прес конференција на Наум Стоилковски од ВМРО ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„ВМРО-ДПМНЕ денеска, како и многу пати до сега, изнесе низа невистини и манипулации. Прво, настанот за кој зборува ВМРО-ДПМНЕ се случил во месец април 2020 година кога министер за внатрешни работи е Наќе Чулев од ВМРО-ДПМНЕ, а не Оливер Спасовски и доколку и има злоупотреба, треба да бараат одговорност од тогашниот министер Чулев.

Што се однесува до конкретниот настан, ја информираме јавноста дека полициските службеници постапувале по добиена документација од Државниот санитарен и здравствен инспекторат дека лицата ги прекршиле ковид протоколите и е поднесена кривична пријава. Во врска со овој случај изречен е налог против полициските службеници од Основен суд Скопје 1, но таа одлука е обжалена и се уште неправосилна.

ВМРО-ДПМНЕ изнесува невистини и во врска со затворањето на угостителските објекти. МВР не затвора угостителски објекти туку постапува како асистенција на Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи, кои имаат надлежност да изречат мерка забрана за работа на објектите. Покрај тоа, ниту еден објект не е затворен доколку не го прекршувал законот.

Апелираме до ВМРО-ДПМНЕ да престане да шири невистини.

МВР продолжува со интензивни мерки и активности за санкционирање на прекршителите на законите“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

МВР: Категорично ги отфрламе невистините пласирани од ВМРО-ДПМНЕ и Чулев

(ВИДЕО) Чулев: Оставки на Спасовски и Османи затоа што тргнаа против својот народ

Горан Наумовски

Спасовски: Полицијата го спречи инцидентот, протестите мора мирни да бидат

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Николоски: Бараме формулација за македонски јазик без изјави и дообјаснувања

Орце Костов

Приведено лице за издржување казна затвор од две години

Ана Ололовска

МВР со апел до граѓаните

Горан Наумовски