МОС и Тврдокорни денеска ќе протестираат против „двојазичноста и албанизацијата на Македонија“

Од:

Македонски обединети сили (МОС), „Тврдокорни“ и уште неколку здруженија денеска во 13 часот пред Собранието на Република Македонија организираат „Протест против двојазничноста и албанизација на Македонија“. Според организаторите, двојазичноста е губење на на македонскиот карактер на државата.

„Браќа Македонци ве повикуваме да се придружите на протестот против двојазичноста. Слушнете го плачот на Мајка Македонија и дојдете в недела на 21-ви јануари во 13 часот пред Собранието“, се додава во поканата. „Двојазичноста е губење на македонскиот карактер на државата. И не само тоа, со двојазичноста директна ја губеме и самата држава! Со двојазичноста де факто стануваме трета албанска држава на Балканот. Македонија по секоја цена треба и мора да остане дом на македонскиот народ“, се додава во објавата. Која е причината албанскиот да биде службен јазик во Гевгелија, Валандово, Струмица, Кочани, Штип, Радовиш, Берово, Крива Паланка, прашуваат организаторите во објавата за настанот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Бачев, Кекеновски и „Тврдокорни“ со здружени сили ќе бараат гласови на изборите

Искра Манојлоска

Единствена Македонија и Тврдокорни потпишаа Меморандум за стратешка соработка која започнува за изборите на 12 април

Тврдокорни организираат „Движење за враќање на Македонија на Македонците“

Ана Ололовска

Финалето на МОС-натпреварот на крајот на мај

Ана Ололовска

„Тврдокорни“ ќе го блокираат скопскиот аеродром

Ана Ололовска

„Тврдокорни“ во вторник ќе протестираат за одбрана на името „Македонија“

Ана Ололовска