Миновски: Ќе одговарам ако има нерегуларности при вработувањето на Стојчевски

Од:

Доколку антикорупциската комисија утврди нерегуларности при вработувањето на синот на пратеничката Мира Стојчевска, директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски најави дека тој ќе сноси одговорност за тоа.

„Доколку се утврдат некакви нерегуларности во однос на изборот на Виктор Стојчевски, одговорност ќе сносат сите, вклучувајќи нѐ мене и вработениот. Постојано се проверува, сите документи побарани од антикорупциската комисија беа доставени. Исто така има и внатрешна комисија која проверува како е направен изборот за Стојчевски“, рече Миновски.

Од антикорупциската комисија велат дека тие ги разгледуваат документите кои се доставени, а на предметот се работи.

Претходно, ЕЛЕМ тврдеше дека синот на пратеничката Мира Стојчевска ги исполнувал сите критериуми за вработување и затоа бил примен во редовен работен однос во компанијата. Но, оттаму, не одговорија дали огласот е во согласност со систематијзацијата на компанијата, која ЕЛЕМ не ја доставува до медиумите.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

Во Гостивар вработени 76, откази добиле 22 лица

Ана Ололовска

МТСП: Паричен надоместок за прекин на работен однос согласно работниот стаж, преку Агенцијата за вработување

Ана Ололовска

Ковачески: Нивото на акумулациите расте, неточни се информациите дека нивото е под критичниот минимум

Синдикат на ЕСМ: Правата на нашите членови се загрозени од лица кои се претставуваат во име на поранешниот синдикат на ЕЛЕМ

Ландов

(ВИДЕО) Ковачевски: Ситуацијата во ЕЛЕМ во 2017 подготвувана за скап увоз на струја

Ана Ололовска

Дигитализирани услугите на Агенцијата за вработување

Ана Ололовска