Министерката Шекеринска се сретна со албанскиот амбасадорот Река

Од:

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска се сретна со амбасадорот на Република Албанија во Македонија Фатос Река.

Како што соопшти Министерството за одбрана, Шекеринска изразила благодарност за континуираната политичка поддршка која Република Албанија и ја дава на нашата земја во процесот за интеграција во северно-атлантското семејство.

На средбата Шекеринска истакнала дека е потребно да се интензивира билатералната и регионалната соработка со земјите соседи затоа што сите имаат една заедничка цел, стабилен и безбеден регион. Таа ја истакнала можноста за користење на нашите капацитети за едукација и обука, како што се Центарот за обука на пилоти и Регионалниот центар за обука за односи со јавност и упатила благодарност за понудените школувања и обуки на персонал од Армијата на Република Македонија во капацитетите во Република Албанија.

Амбасадорот Река пренел уверување дека Албанија ќе продолжи да ја поддржува Македонија за што поскоро членство во НАТО и оти ја поддржуваат политиката на отворени врати на НАТО. Тој додал дека Албанија би сакала да помогне во остварување на целите на нашата земја и оти се подготвени да го споделат своето искуство.

Во однос на соработката, амбасадорот Река нагласил дека безбедноста на целиот регион е важна и дека билатералната и регионалната соработка треба да се интензивира и преку размената на искуства и користење на различните капацитети од заеднички интерес.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тимјаничка Река надојдена во Неготино, водата е на половина метар од мостовите

А1он

Во Албанија 124 новозаразени, четворица починати од Ковид-19 во изминатиот ден

А1он

Баша: Туризмот најпогоден од пандемијата, 100.000 лица може да останат без работа

Ландов

Албанија ќе набави мали американски беспилотни летала

Ландов

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија, се вработува дополнителен медицински кадар

А1он

Мета побара од владата итна реакција за да се избегне катастрофа во албанската економија и семејствата

А1он