Мигранти од Куба преку Македонија бараат спас во земјите од Европската Унија

Од:

Лани во билтените на МВР за откривање на мигранти, кои транзитираа или влегуваа во нашата земја, значајна бројка имаше од далечната Куба. Откриени се 410 лица, а на почетокот од годинатв и пет нови кај Гевгелија.

dobivaj vesti na viber

Дека бројот на мигранти од оваа карибска земја е голем, покажуваат и податоците дека тие се откриени во периодот од јануари до октовмри лани, и до крајот на годината уште повеќе ќе се зголеми.

Според МВР, Кубанците во нашата земја влегуваат од Србија и по преминувањето на нашата територија сакаат да продолжат во Грција. Поголем дел од мигрантите од Куба се економски мигранти и тие имаат намера да заминат за земјите на ЕУ.

-Мигрантите од Куба не остануваат во нашата држава и најчесто нивна крајна дестинација е земја членка на ЕУ, велат од полицијата.

Новата година во нашата држава ја пречекаа само шестмина мигранти од Куба, кои се сместени во Прифатниот транзитен центар во Гевгелија, додека во центрите во Скопје и Табановце нема сместено лица од оваа држава.

Последниот обид за пренесување на мигранти од Куба е регистриран на 6-ти, овој месец, кога на патниот правец меѓу селата Прдејци и Смоквица е приведен П.Г.(48) од Богданци, кој превезувал пет лица-мигранти од таа земја.

Би можело да ве интересира

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

ЕУ: Бројот на илегални преминувања зголемен за речиси 70 отсто во првите четири месеци од годината

А1он

„Хабанос С.А.“ со рекордна продажба на цигари и пури во 2021 година

Ана Ололовска

Бројот на жртви во експлозијата во луксузниот хотел во Хавана достигна 40

Ана Ололовска

Во близина на Канарски Острови спасени 13 мигранти

А1он

ВИДЕО: Најмалку 22 жртви при експлозијата во хотелот во Хавана

Ана Ололовска