Мицкоски го одржа најтажниот протест во историјата на ВМРО-ДПМНЕ, велат од Иницијативниот одбор за промени

Од:

„Се уште актуелниот Претседател на ВМРО-ДПМНЕ го одржа најтажниот протест во историјата на партијата,“ реагира Иницијативниот одбор за вонреден конгрес и за промени, по вечерашниот собир на ВМРО-ДПМНЕ против поскапувањето на струјата.

„Вечерашниот дебакл е најдобар доказ дека Христијан Мицкоски нема никаква поддршка. Неговиот авторитет е неповратно загубен, а натамошното узурпирање на функцијата само ја носи партијата во пропаст.

Само пред неколку дена граѓанската иницијатива „Доста е“ во Тетово собра неколку илјади граѓани на протести против покачената цена на струјата, а Мицкоски со целокупната партиска структура на ВМРО-ДПМНЕ не успеа да мобилизира повеќе од 1500 луѓе.

Секој поминат ден на Мицкоски во претседателскиот кабинет изгор скапо ја чини партијата. Доколку чувствува барем малку почит кон ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски мора да се повлече, да свика вонреден конгрес и да дозволи ново и поспособно раководство да ја придобие поддршката на народот.

Со ударно барање за викенд без ДДВ, партијата нема да стигне далеку. Во минатото само од еден скопски комитет се собирале неколку пати повеќе членови,“ велат од Иницијативниот одбор, составен од членови и поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои бараат одржување на вонреден конгрес и смена на актуелното раководство на партијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Секој четврти тестиран е заразен од Ковид, Комисијата за заштита од заразни болести потфрли

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги прошири протестните возења во уште шест македонски градови

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Арсовски: Кога планираат Русковска и Јовески да отворат случај за проневера на над 20.000 евра пари од благајна од Националната агенција?

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Комисијата за заразни болести се стави во функција на извршител на Заев, епилогот е околу 6.000 заболени во октомври

Ана Ололовска

Заев го одби барањето на Мицкоски за лидерска средба

Ана Ололовска

ВИДЕО: СДСМ не гледа потреба од лидерска средба

Ана Ололовска