Манчевски го отвори меѓународниот натпревар за роботика и вештачка интелигенција „RoboMac-2020“

Од:

Министерот за информатичко општество и администрација, Манчевски им посака успех и многу иновативни решенија на студентите на ФЕИТ кој го организираше меѓународниот натпревар за роботика и вештачка интелигенција Робомак 2020.

Манчевски им посака успех и многу иновации на студентите.

Тој апелираше до нив, по завршувањето на студиите, да се обидат да успеат тука наместо да заминуваат надвор од државата.

„Наша цел како МИОА и како Влада, е да направиме се што е во наша моќ да ги обезбедиме сите предуслови, за да го направите вистинскиот избор и да не заминете. Затоа пред две години го започнавме и проектот- Младинска гаранција, со што се предвидува квалитетната понуда за вработување, натамошно образование, прекфалификации, стажирање или практикантство. Ова е клучно за успешното интегрирање на младите во пазарот на трудот и намалување на одливот на образован кадар од земјата. Овој проект веќе дава резултати и голем број на млади лица ги користат поволностите и почнуваат свои бизнис. Во тој правец се и постојаните повици на Фондот за иновации и технолошки развој, каде едвај чекаат да поддржат некој иновативен проект. Тоа може да биде нешто што токму вие овие денови ќе го направите“, истакна министерот.

Би можело да ве интересира

Филиповска: Зрачењето од 5Г не е опасно, со новите технологии поефикасно се искористува мрежата

Ана Ололовска

Манчевски: Дополнителни 250 електронски услуги и дигитализацијата на клучните регистри

Ана Ололовска

Манчевски: Се подобрува примената на системот на заслуги при вработување и унапредување на административните службеници

Ана Ололовска

Меморандум за соработка на МИОА и ЕПИ за реформите во јавната администрација

Ана Ололовска

ВИДЕО: Продолжува намалувањето на цените во роаминг за земјите од Западен Балкан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стаменковска: Вработените во Општина Лозово да ги пријават притисоците и деградирањата

А1он