Лиле Стефанова останува надлежна за „Империја“

Од:

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката Лиле Стефанова и понатаму да остане надлежна за предметот „Империја“, потврдија од Јавното обвинителство.

Истрагата „Империја“ е против Јордан Камчев, Сашо Мијалков, Ненад Јосифовиќ, Цветан Панделески, Ратка Куноска Камчева, Христина Камчева Стојческа, Зорица Арсовска, Лилјана Гајдовска, Владислав Стајковиќ, Тодор Мирчевски, Дејан Јанев, Ванче Мијалчев и Јованче Тасковски, поради постоење на основано сомнение за сторени кривични дела: Злосторничко здружување, Оштетување или повластување на доверители, Злоупотреба на службената положба и овластување, Измама и Перење пари и други приноси од казниво дело.

Стефанова претходно од државниот обвинител доби овластување и за предметите на СЈО, „Титаник“, „Траекторија“ и „Маџар Телеком“, а нејзините колеги Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат „Триста“ и „Тотал“, Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски „Монструм“, а Ленче Ристоска предметот „Талир 2“.

Би можело да ве интересира

Нема времени пасоши за Орце Камчев и Цветан Панделески

Васко Маглешов

ВИДЕО: Катица Јанева донесена во домашен притвор

Мери Јордановска

Уставните судии зад затворени врати разговараа за иницијативата за спас на обвинетите од СЈО

Татјана Ташкова

Катица Јанева оди во домашен притвор

Мери Јордановска

Дисциплинска за адвокатот Даути зашто бараше да бидат преведени сите списи на албански во „ТНТ“

Васко Маглешов

Координаторот на ДУИ, во 2013 ја чекал сопругата во ходникот, а не уништувал изборен материјал, сведочел Алими во СЈО

Васко Маглешов