Кривична пријава против градоначалникот на Кочани за „злоупотреба на службената положба и овластување“

Од:

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани до Основно јавно обвинителство Кочани денеска поднесе кривична пријава против Љ.П.(63) од Кочани, поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ по член 353 став 1 од Кривичниот законик.

Како што соопштија денеска од МВР, тој во својство на службено лице – градоначалник на Општина Кочани, со искористување на својата службена положба, ги пречекорил границите на своето службено овластување, така што на 06.12.2021 година за првпат го именувал С.З. за вршител на должноста директор на СОУ „Гошо Викентиев“ Кочани и продолжил да го именува по трети и четврти пат, иако бил должен да знае дека лицето кое го именувал не го положил испитот за директор во законски утврдениот рок од една година и не ги исполнува условите за вршење на должноста.

– Со наведеното дејствие, пријавениот постапил спротивно на член 93-в од Законот за средно образование и му овозможил на лицето да се стекне со противправна имотна корист во вкупен паричен износ од околу 63.552 денари, се појаснува во соопштението од МВР.

Би можело да ве интересира

Основно училиште од Кочани забрани мобилни телефони

Поранешна СФРЈ сè уште е жива во Кочани, титовистите го одбележаа нејзиниот 80. роденден

Ова е убиецот кој со 40 убоди усмрти жена во Кочани, во притвор не барал ни вода, ниту разговарал, може да добие доживотен затвор

Полицијата во Кочани претходно имала пријава за уцена, Обвинителството ги истражува мотивите за убиството на жената

ОЈО: Наредена е обдукција на убиената жена од Кочани

МОН му ги одзеде ингеренциите на градоначалникот на Чашка: Се бара незаконско отворање на албанска паралелка

Орце Костов