Комисијата за заразни болести засега не гледа потреба од воведување ПЦР тестови за влез во земјава

Од:

Комисијата за заразни болести соопшти дека ја разгледала информацијата за воведување на PCR тестови за граѓаните од ризичните земји кои транзитираат низ Македонија, при што било одлучено дека нема потреба од воведување какви било други мерки на граничните премини, вклучително и за вакви тестови.

„Засега Комисијата продолжува будно да ја следи ситуацијата и доколку се утврди дека има потреба, не се исклучени дополнителни мерки. Со постојните мерки, граѓаните кои транзитираат низ земјава потпишуваат изјава дека за 3 часа ќе ја напуштат земјата и не претставуваат опасност за ширење на коронавирусот во нашата земја,“ велат од Комисијата за заразни болести.

Ставот на Комисијата доаѓа откако оваа недела авион со 24 патници, од кои според здравствените власти, мнозинството транзитирале низ земјава, беа тестирани позитивни за коронавирусот на аеродромот во Турку, Финска.

Би можело да ве интересира

Во Скопје 598 активни на коронавирус, најмногу во Аеродром и Центар

Ана Ололовска

178 нови случаи на Ковид-19, починати се 4 лица

Ана Ололовска

Дваесет и двегодишен студент нов случај на позитивен на Ковид-19 во Кавадарци

Ана Ололовска

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Ана Ололовска

МВР регистрира 701 прекршок за неносење маски

Ана Ололовска

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Ана Ололовска