Ќе оди во затвор измамникот кој еден стан го продаваше на четворица во пандемијата, условната казна му е укината

Од:

Агентот за недвижности Зоран Божиноски кој еден стан го продаваше на четворица во пандемијата оди в затвор. Кривичниот совет му ја укина условната казна затвор од две години и донесе решение тој да оди в затвор оти не ги вратил парите земени како капар за становите на оштетените граѓани. Божиноски беше условно осуден со обврска до 10 август да им ги врати парите на 11 оштетени семејства, но тој не го испочитувал рокот даден од судот.

dobivaj vesti na viber

„Кривичниот совет постапувајќи по добиено известие дека осудениот не ја испочитувал обврската пресудена со правосилната пресуда, донесе Решение со кое условната осуда се отповикува и се ефектуира казната затвор. Откако предметот ќе биде распределен кај судија за извршување на санкции на осудениот ќе му биде доставен упатен акт за извршување на затворската казна“, изјавија од Кривичниот суд за „А1он“.

Измамените граѓани вчера излегоа разочарани од судот и рекоа дека Божиновски постојано на судиите им носи некакви документи со кои бара одлагање на казната, ги лаже и нив и судот и ниту оди в затвор ниту им ги враќа парите.

Би можело да ве интересира

Продолжен домашниот притвор за насилникот кој нападна новинарска екипа на ТВ24

Зголемени цени на становите, поголема побарувачка за станбени кредити и повеќе издадени одобренија за градба – извештај на Народната банка

Катерина Павлова-Николовска

Градете ја својата иднина на најатрактивната локација во Скопје – изберете дом во „Гранд Ривер“

Ана Ололовска

„Гранд Ривер“- Совршен дом за модерни, урбани семејства, креиран за слобода и индивидуалност

Ана Ололовска

ВИДЕО: Измамникот кој еден стан продаваше на четворица во пандемијата ниту ги враќа парите на измамените ниту оди во затвор: Не лаже и нас и судот

Маја Илиевска-Пачемска

Предности на домот во јадрото на Скопје ориентиран кон јужната страна: Уживање во прекрасен поглед, природна сончева светлина и заштеда на топлинска и електрична енергија

Ана Ололовска