Кавадарци се збратими со украинска Буча

Од:

Кавадарци се збратими со Буча, градот кој стана светски познат по воените злосторства за кои беа обвинети руските сили откако Украина повторно ја презеде контролата. Градоначалникот Митко Јанчев и заменик-градоначалникот на Буча, Серхи Шепетко, денеска го потпишаа Договорот за соработка.

– Во рамките на посетата, Општина Кавадарци потпиша официјален Договор за збратимување со Општина Буча, Украина. Средбата покрај ова беше искористена и за размена на информации за можностите за понатамошна соработка на различни полиња на делување на општината, како култура, спорт, бизнис и заедничко аплицирање на проекти, помеѓу градоначалниците на двете општини се вели во објавата од Општина Кавадарци.

Руските сили влегоа во Буча кога се обидуваа да напредуваат кон Киев. Украина повторно ја презеде контролата на крајот од март и објави за воените злосторства и пронајдените убиени цивили низ улиците на градот.

Би можело да ве интересира

Силниот ветер откорна бандери и дрвја во Кавадаречко

Пет дојави за поставени бомби во училишта во Кавадарци

Горан Наумовски

Вработена во центар за социјални работи во Кавадарци фалсификувала исправи

Кавадарчанка го заклала партнерот па го запалила телото

Катерина Павлова-Николовска

Осум месеци затвор за кавадарчанецот кој му се закануваше на градоначалникот Јанчев

Мажот од Кавадарци бил избоден со нож, па бил запален

Горан Наумовски