Каевски: Мицкоски го брани шефот Груевски, затоа молчи за црната листа на САД

Од:

Втор ден Христијан Мицкоски молчи за фактот што САД на својата црна листа го стави неговиот шеф и осуден криминалец во бегство Никола Груевски. Причината за овој потег сите добро ја знаеме, а тоа е вмешаноста на Груевски во корупција и криминал рече на прес конференција портпаролот на СДСМ Дарко Каевски.

dobivaj vesti na viber

– Како што наведува Стејт департментот: искористување на неговото политичко влијание и моќ за лична корист, злоупотреба на моќта на својата функција за да бара и зема мито во замена за владини договори; присвојување државни средства; и мешање во изборните процеси. Сето ова граѓаните го слушнаа и во бомбите, во материјалите од Вистината за Македонија. Бројни судски пресуди и признанија во предметите како „Титаник“ „Тенк“ Таргет Тврдина“ ги потврдија криминалните дејствија на Никола Груевски и неговите соработници. На црната листа на САД заедно со Груевски е и братучедот Сашо Мијалков. Молкот, тишината на Мицкоски е силна потврда на се она што го говориме и што граѓаните добро го знаат.Христијан Мицкоски е еден од сорботниците на Никола Груевски, негова десна рака, негов советник, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ рече Каевски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Арсовски: Кога веќе призна Ковачевски дека тајно се преговара, што преговараат и кои се позициите на тимот кој преговара?

Ана Ололовска

СДСМ: Јасна порака на ЕУ дека ги поддржува законските измени за судиите, ВМРО-ДПМНЕ е очајна

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ народот е се посиромашен, АД ЕЛЕМ понуди 17% поскапа струја

Ана Ололовска

СДСМ: Нервоза во ВМРО-ДПМНЕ, со деструкции во Собрание не се брани криминал

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Народот го чувствува осиромашувањето и националното понижување, а во исто време го гледа дивеењето и насилството на власта

Ана Ололовска

Пратеникот Костовски од СДСМ за фрлањето на Адеми: Тоа е за осуда, недозволено е такво однесување