Каевски: Мицкоски го брани шефот Груевски, затоа молчи за црната листа на САД

Од:

Втор ден Христијан Мицкоски молчи за фактот што САД на својата црна листа го стави неговиот шеф и осуден криминалец во бегство Никола Груевски. Причината за овој потег сите добро ја знаеме, а тоа е вмешаноста на Груевски во корупција и криминал рече на прес конференција портпаролот на СДСМ Дарко Каевски.

– Како што наведува Стејт департментот: искористување на неговото политичко влијание и моќ за лична корист, злоупотреба на моќта на својата функција за да бара и зема мито во замена за владини договори; присвојување државни средства; и мешање во изборните процеси. Сето ова граѓаните го слушнаа и во бомбите, во материјалите од Вистината за Македонија. Бројни судски пресуди и признанија во предметите како „Титаник“ „Тенк“ Таргет Тврдина“ ги потврдија криминалните дејствија на Никола Груевски и неговите соработници. На црната листа на САД заедно со Груевски е и братучедот Сашо Мијалков. Молкот, тишината на Мицкоски е силна потврда на се она што го говориме и што граѓаните добро го знаат.Христијан Мицкоски е еден од сорботниците на Никола Груевски, негова десна рака, негов советник, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ рече Каевски.

Би можело да ве интересира

АА: Интензивни разговори за затворање на сите прашања на преговарачката маса

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Го осудуваме демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград, најитно да запре говорот на омраза кон Македонците во Бугарија

Договорени правда и здравство кај Алијанса, Таравари вели: не е точно

Катерина Павлова-Николовска

Николовски: Зголемено производство на струја од домашни капацитети за 30 отсто, мерките во енергетиката даваат резултат

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев покажува системска неспособност

Мицкоски: На следните избори ќе победи ВМРО-ДПМНЕ