Груевски и Мијалков на црната листа на САД

Од:

Поранешниот премиер Никола Груевски и Сашо Мијалков се меѓу тројцата државјани на Македонија кои се допишани на црната листа на САД.

Стејт департментот денеска објави дополнување на црната листа со лица кои доаѓаат од Балканот, меѓу кои има тројца македонски државјани.

„Во неговото службено својство на премиер, Груевски беше вмешан во коруптивни дела кои вклучуваа користење на неговото политичко влијание и официјална моќ за лична корист. Поточно, има веродостојни информации дека Груевски ја злоупотребил моќта на својата функција за да бара и прима мито во замена за владини договори, присвоил јавни средства и се мешал во изборните процеси за да има политичка корист за себе и за неговата партија.

Во своето службено својство на директор на УБК, Мијалков бил вмешан во коруптивни дејствија кои вклучуваат користење на неговото политичко влијание и службена моќ за лична корист. Поточно, има веродостојни информации дека Мијалков ја злоупотребил моќта на својата функција за да бара мито во замена за владини договори и се мешал во изборните процеси за да има политичка корист за себе и за неговата партија“, се наведува во соопштението на Стејт департментот.

Покрај Груевски и Мијалков, на листата е и Џемаљ Хисени, за кој пишува само дека е роден во селото Лојане.

За Груевски е наведено дека престојува во Унгарија, а е роден во Македонија, додека за Мијалков дека е познат и под псевдонимите Алекс и Александар.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Грабнал девојче кое го намамил преку социјалните мрежи, а потоа го силувал

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Експлозија во фабрика за чоколади во САД, петмина загинаа, шест лица се исчезнати

(ВИДЕО) Најмалку 21 загинати во торнадо кое опустоши дел од Мисисипи

Одмазда за нападот со беспилотни летала – aмерикански авиони ги гаѓаа иранските бази во Сирија

Двајца илегални мигранти се задушија во товарен воз во Тексас

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Двајца мртви, најмалку девет исчезнати во експлозија во фабрика за чоколади во Пенсилванија

Горан Наумовски