Груби: Коалицијата на ДУИ и СДСМ за локалните избори е договорена и е апсолутен фаворит според анкетите

Од:

Коалицијата на ДУИ и СДСМ за претстојните локални избори е договорена од лидерите на партиите и предвидува комбиниран модел на поддршка – некаде во прв круг, некаде во втор круг, но ве уверувам дека сме апсолутни фаворити на овие избори, изјави првиот вицепремиер и министер и за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби.

-На состаник договаравме во детали коалиција за локалните избори која што наликува на таа што ја направивме во 2017 година. Гледајќи во анкетите убедени сме во победа во огромно мнозинство во сите општини во нашата држава вклучително и градот Скопје, Тетово, Гостивар, Велес, Битола и други поголеми градови во нашата држава. Ќе имаме комбиниран модел на поддршка, некаде во прв круг, некаде во втор круг, но во едно нешто ве уверувам дека сме апсолутни фаворити на овие локални избори, рече Груби на новинарско прашање по промоцијата на поштенска марка по повод 20 години од Рамковниот договор.

Би можело да ве интересира

Братот на Михајловски со напис „Максо паре да вратиш”

А1он

Мургашанска: Димитриевски постојано зборува во прво лице еднина, а заборава дека Владата и Советот беа со него во донесувањето на значајни одлуки за Куманово

А1он

СДСМ Скопје: Зошто Арсовска денес не се возеше со двокатните автобуси на Коце?

Ана Ололовска

Со 250 нови еко автобуси до подобар градски превоз, порача Арсовска

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шилегов: Срамна е црната кампања против мене, со еден документ целосно ја демантирам

Ана Ололовска

СДСМ: Да се обединиме, државата оди напред само ако и Скопје влече напред

Ана Ололовска