Еуростат: Младите во Шведска самостојни пред 18, во Македонија живеат со родителите до 32 години

Од:

Според послаедните податоци на статистичката агенција на Европската унија, Евростат, младите во земјава и во речиси сите земји во регионот, во просек го напуштаат домот на своите родители по триесеттиот роденден.

Покрај Македонија, ова се однесува и на Србија, Црна Гора и Турција, со тоа што младите во оваа земја си одат од домот на своите родители на возраст од 27 и пол години.

Во Македонија, младите просечно стануваат целосно независни на возраст од 31.8 години, во Црна Гора со 33,1, во Србија со 31,1 и во Турција со 27,5 години.

За Босна и Херцеговина нема податоци, но се претпоставува дека таа е на ниво на просекот на земјите од Западен Балкан.

Според податоците на Евростат, младите најрано го напуштаат домот на своите родители во Шведска, на неполни 18 години возраст, а во Хрватска, тие, слично како во Македонија, стануваат независни со наполнети 32 години.

Би можело да ве интересира

ДОМ предложи заменик министер за животна средина и просторно планирање и директор на Државниот инспекторат за животна средина

Ана Ололовска

Владата преку Фонд за млади умови и засилена практична настава ќе ја зголемува вработеноста на младите

А1он

Родители во Шведска со месеци ги држеле трите деца заклучени, од страв да не се заразат

А1он

Родители собираат потписи за настава во училница, Oбразование и Здравство молчат

Маја Илиевска-Пачемска

„Кризата нè боли и нас“ – ССМ го одбележува Меѓународниот ден на млади

А1он

СЗО: Младите да ограничат одења на забави, да преземат одговорност

А1он