ЕУ за А1он: Измените на Законот за игри на среќа не упатуваат ниту на ограниченото европското законодавство

Од:

Предлог измените за законот за игри на среќа кои претседателот Стево Пендаровски не ги потпиша и ги врати во собраниска процедура не упатуваат на законодавството на ЕУ во овие области, велат од делегацијата на ЕУ во Македонија. Од таму за А1он го повторуваат ставот дека за овој закон било злоупотребено европското знаменце, бидејќи не се работи за усогласување со европското законодавство.

„Забележавме дека претседателот не го потпиша указот за прогласување на Законот. Како што забележавме претходно, предлог-законот за изменување и дополнување на законот за игри на среќа и забавни игри не упатува дури и на ограниченото законодавство на ЕУ што би можело да биде релевантно во овие области. Во Извештајот на Европската комисија за Северна Македонија за 2023 година се наведува дека процедурата за знамето на ЕУ треба да се користи кога е директно поврзана со усвојувањето на закони чија главна цел е усогласување со правото на ЕУ, а не кратка јавна дебата за важни прашања“, велат од делегацијата на ЕУ за А1он.

Пендаровски пак, при одлуката да не го потпише Указот за Законот за игри на среќа се повика токму на забелешките од Европската унија, дека се злоупотребило европското знаменце за да се заобиколи редовната процедура, посочувајќи дека за овој закон, се консултирал со домашни правници, но и со ЕУ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пендаровски: Мицкоски пред некој ден повика на формирање на семакедонски патриотски фронт, исто како во времето на режимот

Орце Костов

(ВИДЕО) Пендаровски: Мицкоски и Силјановска пред странските дипломати велат дека ќе го сменат Уставот, а народот го лажат дека нема да прават промени

Орце Костов

Димитриеска Кочоска: Во недостаток на понуда, Пендаровски шири лаги, го демантирам и тврдам дека сметката на ВМРО-ДПМНЕ никогаш не била блокирана

(ВИДЕО) Пендаровски: Мицкоски планираше каде ќе слави, а сега го фати паника и бара помош

Катерина Ѓуровски

Пендаровски: Многу е важно уште на 24ти да им покажеме дека има граѓани кои ја сакаат Европска Македонија

Катерина Ѓуровски

Пендаровски: Мицкоски не направи ништо за државата, а сега лаже дека со нив подобро ќе се живее