Движењето БЕСА вчера оствари средба во Боговиње и митинг во Тетово

Од:

Во склоп на кампањата за референдумот на 30 септември Движењето БЕСА вчера оствари средба со жителите на Општина Боговиње, а после тоа следеше марширање по центарот на Тетово и митинг пред Центарот за Култура.

На овие собири присутни беа највисоките претставници на Движењето БЕСА, на чело со претседателот Африм Гаши. Претседателот Гаши на својот говор пред присутните граѓани истакна дека гласањето ЗА на референдумот значи отпочнување на преговори за зачленување во Европската Унија.

– Едно силно ДА на референдумот значи да станеме дел од НАТО а со тоа и поголемо присуство на меѓународната контрола во Македонија во борбата против корупцијата, поголем придонес на меѓународната заедница за подобрување на благосостојбата на граѓаните и владеење на правото. Секое поглавје што ќе се отвори во преговорите со ЕУ ќе биде еден механизам кој ние Албанците сме го побарале уште од 90-тите години овозможувајќи на овој начин да се отвори вратата за целосна еднаквост на сите граѓани во Македонија, рече Гаши.

Би можело да ве интересира

Откриени и казнети осум неисправни возила за јавен превоз на територија на СВР Тетово

А1он

Касами: Долгот на општина Тетово ќе биде видлив преку монитор на плоштадот

Ана Ололовска

Ловџија го застрелал својот пријател додека биле на лов кај Матејче

А1он

Во Tетовско за десет месеци 232 казни за некористење сигурносни појаси, 361 за зборување на мобилен при возење

А1он

Засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови

А1он

Возеле со над 70 километри на час повеќе од дозволеното, казнети 13 возачи во Тетовско

А1он