Двајца работници се извлекле од огнот во „Жито Битола“

Од:

Во моментот на избувнување на пожарот во поранешната фабрика „Жито Битола“ внатре имало двајца работници кои навреме излегле, изјави градоначалникот на Битола, Тони Коњановски.

dobivaj vesti na viber

Огнот избувнал на кровната конструкција, а во моментов го гаснат 27 пожарникари и 9 возила.

Градоначалникот рече дека објектот е во сопственост на „Ангро механизација жито Битола“, и опфаќа пекара, млин и силос. Општината побарала помош и од РЕК „Битола“, а нивно пожарникарско возило е тргнато кон местото.

Коњановски образложи дека станува збор за стар објект. Понудена е помош од Кавадарци, а разговарано е и со директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов и со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

Од МВР претходно информираа дека досега нема пријава за повредени лица.

„На 23.01.2022 во 17.20 часот во СВР Битола било пријавено дека има пожар во фабрика за леб лоцирана во индустрискиот дел на Битола. Веднаш се упатени екипи на територијалната противпожарна единица Битола и полициски службеници и се преземаат мерки за гасење на пожарот. До сега нема пријава за повредени лица“, информираа од МВР.

Засега не се познати причините за избувнувањето на пожарот.

Фото: Фејсбук

Би можело да ве интересира

Во пожар во Њу Делхи загинаа 27 лица

А1он

Изгореа неколку возила на паркинг на трговски центар во Приштина

А1он

ВИДЕО: Пожар кај струшки Елен Камен

А1он

Во опожарена куќа во Скопје пронајдена е почината жена

Катерина Павлова-Николовска

Имотот на „Треска“ нема никаква врска со стечајните работници

А1он

Герасимовски: Ќе иницирам итно расчистување на земјиштето кај Треска

А1он