Дураки – Жбогар: Да се интензивира соработката со ЕУ во областа на животната средина

Од:

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки, денеска се сретна со амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар.

Како што соопшти Министерството за животна средина и просторно планирање, двајцата разговарале за досегашната добра соработка на Република Македонија и државите од ЕУ во областа животна средина и изразиле подготвеност таа уште повеќе да се интензивира во наредниот период.

Во тој контекст се разговараше и за зголемување на степенот на искористување на ИПА фондовите кои и стојат на располагање на Република Македонија за подобрување на состојбите во сите области на животната средина, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Трошоците за заштита на животната средина лани изнесувале 7 840 633 000 денари

Синкевичиус: Приклучувањето на Северна Македонија кон ЛИФЕ ќе придонесе за позелен и поодржлив континент

Државниот инспекторат за животна средина направил вонреден надзор на изградбата на мини хидроцентралата Мала Река кај Кочaни

Ана Ололовска

Шукова: Се обидувам да видам што се случува со средствата доделени од Владата за спас на Преспанското Езеро

Ана Ололовска

Министерството за животна средина: Од 1 јануари стапува на сила Законот за проширена одговорност на производителот за управување со посебните текови на отпад

Ана Ололовска

Нуредини: Првиот контејнер со контамирана земја од ОХИС замина за Германија

Ана Ололовска