ДКСК: Мерко да се гони кривично за нетранспарентно трошење општински пари

Од:

Антикорупциската комисија покрена иницијатива за кривична постапка против градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, бидејќи имаат сознанија дека работел спротивно на законите и јавниот интерес.

Антикорупционерите се повикаа на ревизорски извештаи за финансиското работење на општината каде биле нотирани голем број нерегуларности.

Комисијата ќе ги бара од ДЗР сите извештаи за работењето на општината во последниве 5 години.

Би можело да ве интересира

ДКСК отвора предмет за владината кризна помош за невладините

А1он

ДКСК ќе расправа по приговор поднесен од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“

Ана Ололовска

ДКСК се изјасни за ненадалежна по пријавата од Чулев, отфрли и приговор од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата

Ана Ололовска

ДКСК отфрли два, прифати еден приговор поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и коалиција „Обнова за Македонија”

Ана Ололовска

ДСКС ќе одлучува за неколку приговори доставени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Ана Ололовска

ДКСК: Државните активности да се не мешаат со партиските во изборниот период

Ана Ололовска