Дигнаa во воздух банкомат во Чаир – до парите не дошле, но од силната експлозија оштетени три возила

Од:

Четири лица утринава се обиделе да дигнат во воздух банкомат во Чаир со цел да го ограбат.

Околу три часот наутро тие со возило дошле до банкомат на улица „Христијан Тодоровски-Карпош“, поставиле експлозивна направа и ја активирале при што одекнала силна експлозија која ги вознемирила жителите, кој веднаш повикале полиција.

Од МВР за А1он го потврдија случајот и велат дека обидот за грабеж бил неуспешен бидејќи крадците не успеале да стасаат до парите.

„ На 6.6.2023 во 3.38 часот  во СВР Скопје е пријавено дека на подрачје на Бутел четири лица кои дошле со возило, експлозивна направа на банкомат и се обиделе да одземат пари, но не успеале.

Од детонацијата се оштетени три возила. Нема повредени лица. Во тек е увид од полициски службеници и се поставиле преземаат мерки за расчистување на случајот.“

Би можело да ве интересира

Четворица малолетници украле компјутери од училиште

Расчистени три тешки кражби во Битолско

Насилство во Чаир: Жена е нападната од нејзиното момче

Украл лична карта на соселанец и се обидел да подигне брз кредит, полицијата го привела

Орце Костов

Уапсени државјани на Северна Македонија кои краделе луксузни автомобили на Халкидики

Кај беровчанец најден експлозив и бавногоречки фитил