ВИДЕО: Членови на Судскиот совет дојдоа во Апелација за најавата за истрага за судиите кои ја пуштија Јанева

Од:

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелациониот суд.

Не дадоа информации за што дошле, но неофицијално нивното присуство е поради најавата на шефицата на Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, дека ќе отвори финансиска истрага за судиите што ја пуштиле Катица Јанева во куќен притвор.

„Решението за Јанева не сме го добиле. Но, ние дадовме негативно мислење. За советот што ја донесе одлуката за куќен притвор, ќе отвориме финансиска истрага“, рече вчера Русковска за „А1он“.

Членовите рекоа дека за средбата ќе пуштат соопштение.

Ексшефицата на СЈО, Катица Јанева со качулка на главата вчера беше донесена од истражниот затвор во Шутка во станот на нејзиниот син, Лазар, каде ќе биде во куќен притвор.

Таа е второосомничена во случајот „Рекет“, заедно со Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец. Од нив, само Бојан Јовановски остана во истражниот затвор.

Првото рочиште за „Рекет“ е закажано за 3 декември.

Би можело да ве интересира

Турски државјанин обвинет за употреба на фалсификувана исправа

Ана Ололовска

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

Ана Ололовска

Обвинителство: Нема постапка против Мицкоски за „Теретана“, на снимките не го забележавме лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Обвинителството поднесе жалба, бара затвор за возачот што ја предизвика сообраќајката кај „Млечен ресторан“

Ана Ололовска

Средба на Здравев и Џафери за ажурирање на постапката за избор на член на Судскиот совет

Ана Ололовска

Смаиловиќ: Апасиев ме нарече муџахединка, а јас ги бришев коментарите што го навредуваат

А1он