Чиамба: Договорот од Преспа е модел за управување со билатералните прашања на европски начин

Од:

Договорот од Преспа е одличен пример за помирување и добрососедски односи за целиот регион, па дури и за извор на инспирација, вели министерот за европски прашања на Романија, Џеорџе Чиамба во интервјуто за грчката новинска агенција АНА-МПА и додава дека решението меѓу Северна Македонија и Грција е модел за управување со билатералните прашања на европски начин.

Романскиот министер им честита на двете страни „за храброста и решителноста заедно да испишат историја.

-Договорот од Преспа е модел за управување со билатералните прашања на европски начин. Договорот за прашањето за името меѓу Грција и Република Северна Македонија е одличен пример за помирување и добрососедски односи за целиот регион, па дури и за извор на инспирација, вели романскиот министер за европски прашања во интервјуто.

Чиамба ја истакнал важноста на потпишувањето на договорот од Преспа, на ратификувањето од Парламентите во Скопје и Атина со што се отвори патот за Северна Македонија кон НАТО и ЕУ, а потенцирал дека „Романија беше меѓу првите земји партнери на НАТО што го ратификуваа протоколот“.

Министерот за европски прашања на Романија, за АНА-МПА, говори и за европската перспектива на Западен Балкан, велејќи дека романското претседателство ќе продолжи да го охрабрува и подржува овој тек.

Би можело да ве интересира

Европска комисија: Унијата е подготвена за Брегзит без договор, но Лондон ќе загуби најмногу

Џонсон: Ќе бидеме подготвени за напуштање на ЕУ со или без договор

Состанок на надлежните грчки министри за проблемот со фериботот за Самотраки

Ана Ололовска

Инспектори од грчката УЈП се претставиле како шпански туристи за да откријат затајувач на данок на Миконос

Ана Ололовска

Мицотакис во посета на Париз и Берлин

Ана Ололовска

Грчкиот митрополит Амвросиос, кој е осуден за говор на омраза, си поднесе оставка

Ана Ололовска