ВИДЕО: Чавков двапати повтори пред судот дека е од Република Македонија

Пензиониораниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, кој беше донесен од затворот Скопје, пред почетокот на сведочењето за случајот „Тортура“, за апсењето на Љубе Бошкоски, двапати рече дека е од Република Макеоднија.

Судијката Александра Ристеска на записникот рече Република Северна Макдонија. Чавков повтори дека е Македонец, од Република Македонија.

На прашањето како се чувствува, рече дека се чувствува одлично и дека денеска дознал за што е повикан денеска во судот. Заедно со него се повикани да сведочат и други луѓе на предлог на СЈО.

Чавков за време на апсењето на Бошкосли бил началник во МВР во одделот за гонење организиран криминал.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Со новиот предлог-закон СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

(ВИДЕО) Заев: СЈО се интегрира во Обвинителство за организиран криминал на чело со Русковска

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ласовска: Која здравствена установа издала боледување на Јанева?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Тортевски: Предметите на СЈО со ништо не се загрозени, криминалот не смее да остане несанкциониран

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Ласовска: Катица Јанева се крие и бега од одговорност

Ана Ололовска

Жбогар: „Рекет“ не влијае на европерспективата, да се најде решение за иднината на СЈО

Ана Ололовска