Бошњаковски по изјавата на Османи: Законот за знамиња мора да се почитува, прекршувањето се санкционира

Од:

По настанот во Охрид кога фолклорна група развеа албанско знаме на Самоиловата тврдина, а откако вицепремиерот Бујар Османи изјави дека знамето на Албанија може да се постави било каде без да сноси било какви последници, од Владата велат дека законот мора да се почитува.

„Во однос на Законот за употреба на знамињата, одредбите се јасни. Се што е утврдено во законот, треба да го почитуваат сите. Во однос на настанот во Охрид, таму имаме судска одлука, а Владата не коментира судски одлуки. Но, бидејќи, судската одлука е таква, каква што е, очигледно е дека има некои прекршувања на законот“, вели портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Од Владата велат дека според судската одлука, очигледно е прекршување на законот.

„Очигледно дека секое прекршување на Законот за употреба на знамињата, ќе биде санкционирано. Онаму каде е дозвлоено, е дозволено, без разлика за кои знамиња станува збор“, вели Бошњаковски.

Би можело да ве интересира

ЕСМ го презема управувањето и со топланата Скопје Север

А1он

Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден

А1он

Формирани се работните групи за продлабочување на соработката со Бугарија

А1он

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

А1он

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

А1он

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

А1он