БЕСА: Постоеше притисок врз гласачите да не излезат на гласање

Од:

Движењето БЕСА преку соопштение побара од институциите да создадат услови за слободно изразување на волјата и политичката убеденост на гласачите на прегласувањето во општина Чаир.

Тие обвинуваат дека група насилни милитанти вршела притисок на граѓаните да не излезат на гласање.

– Исто така, бараме од МВР и на сите жители кои гласаат на гласачкото место 2901 да им ги вратат документите за лична идентификација за да можат да гласат. Имаме обезбедено информации дека на жителите кои живееат на оваа област им се одземени документите за лична идентификација од партиските милитантни на владејачката партија, а за сето ова била информирана и МВР, стои во соопштението од БЕСА.

Би можело да ве интересира

Ајдари: „Беса“ е задоволна од изборниот резултат во Кичево и Пласница

Ана Ололовска

Хоџа: Беса го удвои бројот на пратеници, во Собранието ќе ја претставуваат четворица народни избраници

А1он

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

А1он

БЕСА: Функционери на ДУИ вршат притисок врз гласачите

Ана Ололовска

Касами: Дојдено е времето ДУИ да оди во опозиција и да дојде нова политичка елита која ќе се грижи за интересите на граѓаните

Ана Ололовска

Рашиди: Коалицијата меѓу СДСМ и Беса го елиминира политичкиот фолкоризам на двата етникуми

Ана Ололовска