Беса и Алтернатива имаат 48 часа да одговорат дали ќе коалицираат со Алијансата за Албанците

Од:

Алијансата за Албанците ќе прати писмена понуда до партиите Беса и Алтернатива со цел да ги повика на предизборна коалиција, најави вечерва по завршуавњето на Централното претседателтво, партискиот лидер Зијадин Села.

Тој истакна дека оваа понуда е всушност стар договор.

„Ова е став кој датира од вториот круг на локалните избори кога сме пружиле рака и сме се договориле дека кога и да има нови изборите влегуваме заедно во коалиција со таа политичка партија со која тогаш коалициравме, а за жал сега е поделна на две партии. За нас дадениот збор е важен поради конзинстентноста и сериозноста и пред граѓантие, не е за лични потребни туку за јавен интерес. Да донесеме демократија во албанското општество во Северна Македонија , бидејќи тоа ни фали веќе 18 години со оглед дека живееме во политичкји монизам“, изјави Села.

Алијансата за Албанците ќе чека 48 часа на одговор на писмената понуда.

Би можело да ве интересира

Ниту маски, ниту дистанца на завршниот митинг на Алијансата за Албанците

А1он

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

А1он

Села бара разбирање од Хоти за ПЦР тестовите – на Твитер напиша дека ваквата мерка е политички мотивирана

Ана Ололовска

Татеши: Ќе ја вратиме изгубената насмевка

Ана Ололовска

Алијанса за Албанците одржа предизборен собир во гостиварско Форино

Ана Ололовска

БЕСА: Функционери на ДУИ вршат притисок врз гласачите

Ана Ололовска