АВМУ: Објавување документи со информации од висок јавен интерес суштинска задача на медиумите

Од:

Објавувањето документи со информации од висок јавен интерес е една од суштинските задачи на слободните и независни медиуми затоа што ваквиот јавен надзор гарантира одговорност и транспарентност на политичките и јавните органи, соопшти денеска Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) по повод одлуката на Основното јавно обвинителство да покрене обвинителен акт за оддавање службена тајна против Александар Митовски од порталот „Infomax.mk”.

ААВМУ истакнува дека медиумите при вршењето на својата работа мора да ги почитуваат професионалните и етичките новинарски стандарди, а инстититуциите да имаат превид дека покренувањето обвиненија против новинари за објавување информации негативно се одразува на постигнувањето на заедничката цел – заштита на јавниот интерес.

Би можело да ве интересира

Операторите ќе прекинат со реемитување на домашните и странски ТВ канали, освен на јавниот сервис

Ана Ололовска

Фактите потврдуваат: Најголемите притисоци врз медиумите и новинарите беа за време на 11 годишниот криминален режим на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев ги корумпира, злоупотребува и врши притисок врз медиумите во Македонија

Чулев: Засега немаме отворено предистражна постапка за начинот на финансирање на одредени медиуми

Драган Поповски

Измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги прифатливи за приватните национални телевизии

Драган Поповски

МАН: Тричковски треба да биде санкциониран, „Слободен печат“ да се огради од неговите ставови

Предраг Петровиќ