Архитектите од Македонија понудија помош за проценка и санација на штетите во Албанија

Од:

Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) е подготвена да испрати архитекти во Албанија за помош при проценка и санација на штетите од земјотресот. Претседателот на ААМ, Мартин Пановски, вели дека веќе имаат пријави од архитекти членови на Асоцијацијата кои волонтерски се подготвени да пружат помош.

„Чекаме од Асоцијацијата на архитекти на Албанија официјално да се изјасни дали им треба помош. Ние сме во постојан контакт со колегите од Албанија. Претседателот на нивната Асоцијација, Арманд Вокши не извести дека во моментот чекаат од властите на Албанија одговор дали ќе биде потребна надворешна експертска или каква било друга помош. Во моментов најмногу им треба физичка сила оти се насочени се уште кон пронаоѓање на настраданите“, вели претседателот Пановски за „А1он“.

Тој уште вчера понудил помош од членови волонтери кои би помогнале во проценка и санација на штетите настанати од земјотресот.

ААМ ги повика своите членови подготвени да помогнат да се пријават на имејлот [email protected] за да имаат подготвена листа волонтери во случај во следните денови да се искаже потребата од помош.

Би можело да ве интересира

Баша: Псевдо-тужба на Рама против Харадинај, грда анти-национална перверзност

Ана Ололовска

Стејт департментот ја поздрави одлуката на Албанија да протера ирански дипломати

Ана Ололовска

Албанската полиција откри група од 38 имигранти

Ана Ололовска

Баша на Вархеји му кажал дека нема излез од кризата без слободни избори

Предраг Петровиќ

Албанската опозиција порача дека нема соработка со Владата и оти изборите се единствениот лек

Ана Ололовска

Вархељ од Тирана: Се надевам преговорите да почнат пред Самитот во Загреб

Ана Ололовска